11.7 волта при запис
Май се потвърждава това, което ти писах. Щом при включен "запис" имаш 11-12 волта на главата, няма минус (маса) за генератора. Вероятно контакта не работи. Виж го къде е - може да е директно на клавиша.
И засега не сменяй кондензатори. Руските са дуракоустойчиви.
0888/231 599
Всички контакти почистих и тествах. Може и да пропускам нещо се пак не са малко кабелите и всички са сини и е малко кофти да се проследят за да видя главата с кое е свързана точно... То П3 би трябвало да е контакта за който говориш. Той се натиска при запис ама е затворен от всякъде и го пръсках обаче всичко точно излиза както го измерих както е на схемата отстрани даден с връзките между крачетата. Сега го измерих със стрелкови уред, че цифровия не ми вдъхва доверие. На главата на запис между 2та крака е около 11в между маса и единия пак толко(значи има маса на единия крак), когато се изключи запис между 2та крака няма нищо обаче между маса и същия тоя които има напрежение при включен запис показанието на уреда е по голямо, но с постоянно напрежение(значи крака който има маса при запис сега няма и напрежението е друго на другия. Не знам какво да чистя вече...
Има един зелен голям резистор с винт по дължината му като го измерих и като го гледам че е мощен и е до захранването предполагам е р68 а единия му край е вързан с голям кондензатор 0.5uf, така че трябва да е той. Та тоя резистор единия му край който отива към конд мисля, че е опирал на маса на една щангичка което се е местела и му е изхлузила гумичката от спойката. Може ли от него да е станало нещо?
Сега почнах и някой напрежения да гледам. На предпазител 2 който е свързан с р15 има 11.5в вместо 27в по схема. След р15 пак има 11.6в което е и на р9 и на т1 пак е 11.6в. Мисля, че направих голямо откритие На базата на т10 също е 11.7 вместо 27 които отиват на колектора на т11 и на базата на т11 има 5.2в вместо 12в, на колектора на т9 и т10 има 44.2в вместо 33в. р67 го мерих без да го свалям и излиза 660ома весто 3.3 килоома ама може и нещо да влияе, защото е на схемата. Напрежението между 4 и 5 преди греца е 35в, а спрямо маса и 4 или 5 на двете по 19в. Между 33 и 32 е 6.3в. между 2 и 3 197в а там като гледам пише 18в или това е 180в, защото има някаква точка (18.в). на р54 е 10.9в вместо 8в. на р43 е 58в вместо 35в, а влиза 262в. на р47 е 176в вместо не виждам хубаво, но май пише 185в. Мерих с цифровия мултицет и някой ги сравних със стрелковия(ц20), който по принцип го гледам, че дава малко по малко примерно в контакта ми дава 200в а цифровия 228в ама на различни обхвати грешката се изменя. Ако намеря др. мултицет ще ги видя пак, но почти съм сигурен, че всичко е така. Утре ще се размишлява над стойностите...
Схемата я има на няколко места, като при всички има грешки. Контакта е В3 - по схема. На единия крак е общата маса, а другият отива на платката (не знам дали е отделна) на генератора и замасява всички чаркове около него. Така се включва този генератор - с минуса. Ето това провери - дали при запис се подава маса на тази платка. Другите напрежения, поне засега, не са интересни. Нали, все пак, магнета работи.
0888/231 599
Добре, значи на групата се подава минус и трябва да огледаш другите елементи - бобината (феритчето)кондензатори, транзистора, също и съпротивления правят бели, спойки...Гледай схемата (тази, която си качил е вярна, поне в частта генератор) и проверявай. И в другата тема писах да си потърсиш помощник, а и започвай да четеш теория.
0888/231 599
Е аз съм писал вече какво съм проверил... Само няколко съпр. са останали да се проверят и бобините ги бях мернал набързо, ама някой елементи трябва да се свалят за да се измерят правилно. Единственото което мога да направя е да сваля транзисторите около които има грешни напрежения и да ги пусна на мултицета(hFE) да ги тества и ако са ок да ги върна. И електролитните конд да ги тествам с уреда, че те не са над 200uf, а той до толко може да мери. Явно съм се надявал магически някой като види за какво става въпрос да каже: ее това го знам е тоя транзистор(примерно) е заминал смени го и ще се оправи
А четенето ще стане. Към края на месеца ми е изпита по електротехника и полупроводникови елементи и има да си припомням от училище как текат дупки и електрони през пн прехода на транзистори и диоди.
Още първия транз който измерих се оказа развален. Т11 е пробил межу емитера и колектора. Като ходя до магазина какъв да взема, че намерих един сайт който дава еквивалентни транзистори ама трябва да ги гледам 1 по 1 дали се продават, а те са много? Кой е най подходящ и се намира лесно?
Защо тръгна от Т11? Той е в стабилизатора и, както виждаш, може и без него - пак си имаш напрежението, само не е стабилно. Е, трябва си. Може да сложиш всякакъв маломощен германиев PNP (внимавай и проверявай, че видя какви ги дрънкам в темата за радиото ) Може и български SFT323 или SFT108.
0888/231 599
Жената в магазина не разбира нищо и трябва да и кажа определен транзистор за да ми намери... Иначе просто така тръгнах от тоя, че е по в края на платката ама то се оказа, че само той не работи...И един тъп въпрос Т9 като го мерих ми даде коеф. на ус. 400 а на диод на уреда ми дава между емитер свързан с - и коелктор(+) 1000 и нещо а като обърна +и - Показва 46, а съпротивление забравих колко даваше. На други транзистори когато съм мерил между емитер и колектор не ми е давало до сега нищо. От тоя вид транзистори в училище не са ни давали да мерим, затова да питам Тая сх. на главата има само няколко елемента и уш захранване има, а колко време се мъчим с нея Досега можеше да съм подменил с нови всички елементи (в частта за главата)
Това са германиеви транзистори (този пък е и мощен) и не може да ги мериш при тези условия.
Един идиотски начин за проверка:
Добре е да се прави с аналогов мултицет.
Слагаш най-малкия обхват - обикновено общата клема (минус накрайник) е с плюс потенциал.
Според вида PNP или NPN подаваш накрайниците на емитер и колектор - уредът не показва нищо.
Внимание не правете това вкъщи! Близваш с език едновременно база и колектор (демек го отпушваш)
При здрав транзистор, уредът ще покаже отклонение от "безкрайност", което ще бъде толкова по-голямо, колкото бетата на транзистора е по-голяма.
С този "метод" (егати метода ) може да мериш всякакви транзистори. Неудобство е, че трябва да бъде свален.
0888/231 599
Като намеря транз. да заменя т11 ще се занимавам пак и може да пробвам този "метод"
п.п. няма ги тея транзистори, които каза, а без точен модел не става... От тука ще гледам 1 по 1 аналозите http://alltransistors.com/transistor.php?transistor=41825 и ако намеря някой който се продава, чак тогава ще взема...